Breaking

Δευτέρα 16 Οκτωβρίου 2017

Το πανόραμα της 7ης αγωνιστικής

ΠΑΟΚ - ΛΑΜΙΑ 4-0

"Βαριά" ήττα της ομάδας μας στην Τούμπα, από έναν πολύ καλό ΠΑΟΚ, που επικράτησε εύκολα με 4-0. Το σκορ άνοιξε στο 10' ο Λέοβατς, μετά από ωραίο σουτ που κατέληξε στον ουρανό της εστίας του Παπαδόπουλου. Ένα τέταρτο αργότερα, ο Πέλκας έκανε αδύναμο πλασέ, ο Πρίγιοβιτς όμως προ κενής εστίας διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και έκαναν τρία τα τέρματά τους, με τον Πέλκα, μετά από ωραία σέντρα του Βιεϊρίνια. Ο Αναστασόπουλος στο 70' αντίκρυσε την δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε, ενώ λίγο πριν τη λήξη, ο Πρίγιοβιτς έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, για το τελικό 4-0.

Συνθέσεις :

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου) : Ρέι, Μάτος, Σαμπράνο, Κρέσπο (68’ Λημνιός), Λέοβατς, Μαουρίσιο, Σάχοφ (75’ Μπίσεσβαρ), Βιεϊρίνια, Ελ Καντουρί, Πέλκας (61’ Μακ), Πρίγιοβιτς

Λαμία ( Μπάμπης Τεννές) : Παπαδόπουλος, Παντελιάδης, Αναστασιάδης, Κουκόλης (40’ Ντακόλ), Ασίγκμπα, Μπλάζιτς, Ομο, Ακόστα, Πίτι (55’ Αναστασόπουλος), Βασιλαντωνόπουλος, Βάντερσον (62’ Λινάρδος)

Σκόρερς : 10' Λέοβατς, 24',88' Πρίγιοβιτς, 50' Πέλκας

Γήπεδο : Τούμπα

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΕΝΑ - ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ 3-1

Εξαιρετικό παιχνίδι στους "Ζωσιμάδες", με τον ΠΑΣ να παίρνει την νίκη, επικρατώντας του Πλατανιά με 3-1. Το σκορ άνοιξε για τους φιλοξενούμενους μόλις στο 7' ο Γκρζέλακ, με τους γηπεδούχους να φτάνουν γρήγορα στην ανατροπή. Πέντε λεπτά μετά το 0-1, ο Πέδρο Κόντε με πολύ ωραίο τελείωμα ισοφάρισε, ενώ πριν κλείσει το ημίχρονο, οι παίκτες του Γιάννη Πετράκη πήραν διαφορά δύο τερμάτων με τον Τζημόπουλο και τον Μπρούνο Χαλκιαδάκη. Στο υπόλοιπο παιχνίδι οι γηπεδούχοι έριξαν ταχύτητα, ενώ ο Πλατανιάς έμεινε στο τέλος με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ντικαμονά.

Συνθέσεις :

ΠΑΣ Γιάννενα (Γιάννης Πετράκης) : Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Μιχαήλ, Σκόνδρας, Ναδάλες, Τζημόπουλος, Λίλα, Γαρουφαλιάς (65’Νικολιάς), Γιάκος (73’ Μανθάτης), Χαλκιαδάκης (82’ Σολτάνι), Κόντε

Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος) : Κοκκαλάς, Στάθης, Ντικαμονά, Πριντέτα (70’ Κοροβέσης), Βάντερσον, Ντεβέσα (81’) Στόιτσεφ, Δημούτσος (73’ Πατράλης), Κρος, Στανισάβλιεβιτς, Ενσικουλού, Γκρζέλακ

Σκόρερς : 12' Κόντε, 36' Τζημόπουλος, 39' Χαλκιαδάκης - 7' Γκρζέλακ

Γήπεδο : Ζωσιμάδες

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 1-0

Επεισοδιακό ήταν το ματς στο Περιστέρι, στο οποίο ο Ατρόμητος κατάφερε και πήρε τους τρεις βαθμούς απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης. Το μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε με ένα εκπληκτικό σουτ ο Μάντσον, που έμελλε αργότερα να σταθεί άτυχος, καθώς τραυματίστηκε σοβαρά και έγινε αλλαγή. Ο Νίκος Καλτσάς άφησε τους φιλοξενούμενους με 10, σε μια απόφαση που αμφισβητείται, ενώ με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, ο Ματίας Ιγκλέσιας αντίκρυσε την δεύτερη κίτρινη, με την ομάδα της Τρίπολης να μένει με 9!!! Οι γηπεδούχοι είχαν δύο δοκάρια με τον Ντιγκινί, ενώ ο Κυριακόπουλος σημάδεψε και αυτος το δοκάρι του Γιαννιώτη, χάνοντας την ευκαιρία να ισοφαρίσει.

Συνθέσεις :

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι) : Γιαννιώτης, Χατζηισαϊας, Ρισβάνης, Ούμπιδες, Γιαννούλης, Ντιγκινί, Κιβρακίδης, Βασιλακάκης (68' Ντάουντα), Μάντσον (54' Μπουσουλάτζιτς), Μανούσος (94' Βασιλείου), Ουάρντα

Αστέρας Τρίπολης ( Σάββας Παντελίδης) : Αθανασιάδης, Γιαννούλης, Κώτσιρας, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Μουνάφο, Ιγκλέσιας, Τόνσο (55' Μαδίνδα), Ισνάλδο (55' Ισνάλντο), Καλτσάς, Δουβίκας (65' Κυριακόπουλος)

Σκόρερ : 29' Μάντσον

Γήπεδο : Περιστερίου

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-4

Το πιο χορταστικό παιχνίδι που έχουμε παρακολουθήσει μέχρι αυτή τη στιγμή έλαβε χώρα στην Νέα Σμύρνη, με τον Ολυμπιακό να επιστρέφει στις νίκες, επικρατώντας του Πανιωνιού με 3-4. Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους ο Σπιριντόνοβιτς μόλις στο 3', με τον Ολυμπιακό να δείχνει χαρακτήρα, και να γυρίζει τούμπα το ματς. Στο 19', ο Σισέ με ωραία κεφαλιά μετά από φάουλ του Φορτούνη ισοφάρισε, ενώ ο Καρίμ Ανσαριφάντ με 2 προσωπικά γκολ έγραψε το 1-3 στη λήξη του ημιχρόνου. Στο 83ο λεπτό, ο Προτό ανέτρεψε τον Γιεσίλ, και ο Μασούντ μείωσε με πέναλντι αλά "Πανένκα", ενώ ένα λεπτό αργότερα, η ομάδα της Πλατείας ισοφάρισε με τον Ντουρμισάϊ, μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς. Πανηγυρισμοί οι οποίοι δεν κράτησαν πολλοί, αφού ο Κώστας Φορτούνης έδωσε ξανά το προβάδισμα στους "ερυθρόλευκους", με ένα πέναλντι που σηκώνει αρκετές συζητήσεις και αμφιβολίες. Στο 93', ο διαιτητής Ευαγγέλου αρνήθηκε να δώσει πεναλντι σε μαρκάρισμα του Φιγκέϊρας στον Σπιριντόνοβιτς, με τον Ολυμπιακό τελικά να παίρνει τους τρεις βαθμούς μέσα σε θύελλα διαμαρτυριών.

Συνθέσεις :

Πανιώνιος (Μιχάλης Γρηγορίου) : Κότνικ, Χατζισαφί, Οικονόμου, Μπανανά, Βλάχος (71' Παπαγεωργίου), Σιώπης, Κόρμπος (81' Ντουρμισάι), Μασούντ, Σπιριντόνοβιτς, Μασούρας (60' Λάμπρου), Γεσίλ

Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής) : Προτό, Κούτρης, Νικολάου, Σισέ, Φιγκέιρας, Οτζίτζα (64' Ταχτσίδης), Ρομαό, Σεμπά, Φορτούνης (88' Μποτία), Πάρντο, Ανσαριφάρντ (75' Τζούρτζεβιτς)

Σκόρερς : 3' Σπιριντόνοβιτς, 83' Μασούντ (π.), 84' Ντουρμισάϊ - 19' Σισέ, 38',45' Ανσαριφάντ, 87' Φορτούνης (π.)

Γήπεδο : Νέας Σμύρνης

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ - ΚΕΡΚΥΡΑ 0-0

Σε ένα πολύ κακό ποιοτικά παιχνίδι, ο Απόλλων ήρθε ισόπαλος χωρίς τέρματα στην Ριζούπολη με την Κέρκυρα, συνεχίζοντας τις άσχημες και νωχελικές εμφανίσεις. Η μεγαλύτερη φάση του αγώνα ανήκε στους γηπεδούχους, όταν στο 25' ο Καστιγιέχος σημάδεψε το δοκάρι του Γιαννακόπουλου. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, η Κέρκυρα έμεινε με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Ντουαλά, με τον Απόλλων όμως να μην μπορεί να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα. Μετά το παιχνίδι, έγινε γνωστό ότι η οικογένεια Μονεμβασιώτη, που ασκεί διοίκηση στον Απόλλων, αποφάσισε να αποχωρήσει από την ομάδα, ως απόρροια της κακής της κατάστασης.

Συνθέσεις :

Απόλλων Σμύρνης (Ζόραν Βούλιτς) : Τσόβιτς, Ντάσιος (81' Χουάρες), Κούρος, Κύργιας, Παπάζογλου, Μπιτζιμίν, Μάατσι, Κονέ, Μάατσεν (75' Σιατραβάνης), Μενδρινός (81' Αλμπάνης), Καστιγέχος

Κέρκυρα ( Αλέκος Βοσνιάδης) : Γιαννακόπουλος, Αρτυματάς, Γκόμες, Γρομητσάρης, Ιωάννου, Σιόντης, Ντιόγκο, Κόντος (66' Επστάιν), Νούνιες (80' Μπάουμαν), Ντουαλά, Παμλίδης (88' Παμλίδης)

Σκόρερ : -

Γήπεδο : Ριζούπολης

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ - ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ 0-1

Ακόμα μια έκπληξη από τον Λεβαδειακό, ο οποίος έκανε τεράστιο διπλό μέσα στο Αγρίνιο, νικώντας τον τοπικό Παναιτωλικό με 0-1. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος ο Νιάσε, που σόκαρε τους γηπεδούχους. Ο Παναιτωλικός είχε 24 τελικές έναντι 4 μόλις του Λεβαδειακού, όμως οι παίκτες του Ανιγκό χαμογέλασαν στο τέλος, συνεχίζοντας την μέχρι τώρα τρελή τους πορεία στο πρωτάθλημα.

Συνθέσεις :

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος) : Κυριακίδης, Ρότσα, Μαρινάκης, Μόρας, Μιχάι, Μπεχεράνο, Μάζουρεκ, Ρόσα (46' Μαρκόφσκι), Μάρκος Πάουλο (57' Λόπες), Κλέσιο (65' Μοράρ), Ντίας

Λεβαδειακός (Ζοσέ Ανιγκό) : Επασί, Τριποτσέρης, Λεονάρντο, Μεντί, Ζαραδούκας, Τσαμπούρης, Νιασέ, Μητρόπουλος (90' Καλτσάς), Μπραντάο, Σίλβα (69' Γιακουμάκης), Γιουσούφ

Σκόρερ : 47' Νιάσε

Γήπεδο : Παναιτωλικού

ΞΑΝΘΗ - ΑΕΚ 1-1

Ακόμη ένα επεισοδιακό παιχνίδι για την 7η αγωνιστική, στο οποίο η πρωτοπόρος ΑΕΚ είχε δύσκολο έργο απέναντι στην δύσκολη Ξάνθη. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο ματς με όρεξη να το τελειώσουν νωρίς, όμως ο εξαιρετικός Ζίβκοβιτς απέτρεπε όλες τους τις προσπάθειες. Λίγο πριν την ανάπαυλα, ο Μπρίτο με εξαιρετικό φάουλ νίκησε τον Ανέστη, και κόντρα στην ροή του παιχνιδιού έγραψε το 1-0. Οι "κιτρινόμαυροι" δεν πτοήθηκαν και μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με την ίδια όρεξη, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες. Στο 60', ο Φλίσκας αντίκρυσε τη δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε, ενώ ένα τέταρτο αργότερα ο Σβάρνας αποβλήθηκε απευθείας λόγω άσχημου μαρκαρίσματος στον Λιβάϊα, αφήνοντας την ομάδα του με 9 παίκτες. Η ΑΕΚ σφυροκοπούσε την περιοχή της Ξάνθης, και στο 88', ο Βράνιες ισοφάρισε μετά από ασίστ του Μάνταλου. Το ματς έμεινε ως είχε, και η ΑΕΚ γκέλαρε για ακόμη μια φορά στην επαρχία.

Συνθέσεις :

Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς) : Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Ρότσε (59' Σβάρνας), Λισγάρας, Κασάδο, Ντε Λούκας, Μεχία, Φλίσκας, Μπρίτο (75' Σιλά), Κίκε Μπούλα (64' Γέντρισεκ), Λουσέρο

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ) : Ανέστης, Γκάλο (65' Λόπες), Βράνιες, Λαμπρόπουλος, Μπακάκης, Σιμόες, Γαλανόπουλος (76' Μπακασέτας), Χριστοδουλόπουλος (69' Κλωναρίδης), Μάνταλος, Λιβάγια, Αραούχο

Σκόρερς : 40' Μπρίτο - 88' Βράνιες

Γήπεδο : XANTHI ARENA

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-  ΛΑΡΙΣΑ 2-1

Στην αυλαία της αγωνιστικής, ο Παναθηναϊκός πήρε μια σπουδαία νίκη,  σε ένα ακόμη σκληρό και επεισοδιακό παιχνίδι, απέναντι στην Λάρισα στη Λεωφόρο.  Το σκορ άνοιξε ο Βιγιαφάνες με πέναλντι στο 50', με τους πράσινους να μένουν με 10 παίκτες είκοσι λεπτά αργότερα, λόγω αποβολής του Σιλά. Αμέσως μετά την αποβολή του παίκτη των πρασίνων,  ο Περόνε ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους με ωραία κεφαλιά.  Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Παναθηναϊκός έμεινε με 9 παίκτες λόγω απευθείας κόκκινης στον Άλτμαν,που υπέπεσε σε ανόητη ενέργεια. Στο 90',ακυρώθηκε λανθασμένα γκολ του Περόνε,και δύο λεπτά αργότερα ο Χίλιεμαρκ, επιχειρώντας σέντρα, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπόζοβιτς, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Συνθέσεις:

Παναθηναϊκός  (Μαρίνος Ουζουνίδης)  : Βλαχοδήμος, Μολίνς (86' Μουνιέ), Χίλιεμαρκ, Λουντ (90' + 1' Ρέις), Βιγιαφάνιες (81' Άλτμαν), Κουρμπέλης, Χουλτ, Κολοβέτσιος, Σιλά, Μολέδο, Κουλιμπαλί

Λάρισα  (Ηλίας Φυντάνης)  : Μπόζοβιτς, Ναζλίδης (90' + 2' Γιαννιτσάνης), Ντέλετιτς (88' Λαγός), Ζίζιτς, Γουάλας, Ρέντζας, Αγκάνοβιτς (68' Περόνε), Μασούρας, Φάρκας, Άντονι, Λεοζίνιο

Σκόρερς : 50' Βιγιαφάνες (π.), 90+3' Χίλιεμαρκ - 77' Περόνε

Γήπεδο : Λεωφόρος