Το πανόραμα της 25ης αγωνιστικής - LAMIARA GATE 3

Breaking

Δευτέρα 12 Μαρτίου 2018

Το πανόραμα της 25ης αγωνιστικής

Η 25η Αγωνιστική της Superleague Σουρωτή στις οθόνες σας... Αν και δεν ολοκληρώθηκε ποτέ, εμείς συλλέξαμε αποτελέσματα, στιγμιότυπα και λεπτομέρειες από τους αγώνες και σας τα παρουσιάζουμε.

ΛΑΜΙΑ - ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ 1-1

Ισόπαλη αναδείχθηκε η ομάδα μας στο παιχνίδι με τον Λεβαδειακό, με το τελικό 1-1 να μην αφήνει ικανοποιημένο κανέναν. Οι Βοιωτοί αιφνιδίασαν την Λαμία, και προηγήθηκαν με τον Πέτρο Γιακουμάκη στο 33', μετά από πολύ ωραία κάθετη του Γιουσούφ. Όμως, οι παίκτες του Τεννέ αντέδρασαν γρήγορα και ισοφάρισαν με σουτ του Τσούκαλου έξω από την περιοχή του Σωτηρίου. Στο δεύτερο ημίχρονο η Λαμία πίεσε, είχε δοκάρι με τον Αναστασόπουλο, ενώ ο Αναστασιάδης στο τέλος έχασε μεγάλη ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην ομάδα. Τελικά το σκορ έμεινε 1-1, με την αγωνία να παίρνει λίγο ακόμα παράταση...

Συνθέσεις :

Λαμία (Μπάμπης Τεννές) : Παπαδόπουλος, Βασιλαντωνόπουλος, Παπαργυρίου (58' Αναστασόπουλος), Αναστασιάδης, Ασίγκμπα, Όμο (81' Άστσεριτς), Μπλάζιτς, Ακόστα, Μπούντνικ, Τσούκαλος (69' Καραγιάννης), Βάντερσον

Λεβαδειακός (Ζοζέ Ανιγκό) : Σωτηρίου, Αντιλέχου, Σουμπίνιο (63' Σαβαντογκό), Αμαράλ (75' Ζαραδούκας), Μαρκόβσκι, Νιάσε, Γιουσούφ (84' Νίκας), Γιακουμάκης, Μητρόπουλος, Τριποτσέρης, Τσαμπούρης

Σκόρερ : 40' Τσούκαλος - 33' Π. Γιακουμάκης

Γήπεδο : ΔΑΚ Λαμίας

ΛΑΡΙΣΑ - ΚΕΡΚΥΡΑ 0-0

Πολύτιμο βαθμό πήρε η Κέρκυρα στο AEL FC ARENA, με το αποτέλεσμα να μην αρέσει καθόλου στους ιθύνοντες της ομάδας μας. Το παιχνίδι ήταν σκληρό και δεν είχε πολλές φάσεις, με τους γηπεδούχους να έχουν περισσότερη ώρα την κατοχή. Στο 68' ο Σπίνουλας αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη από πλευράς Φαιάκων, ενώ ο Επστάϊν είχε πολύ μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει στα τελευταία λεπτά και να δώσει μια ανέλπιστη νίκη στην Κέρκυρα. Αξίζει να σημειωθεί ότι μετά το παινχίδι ο Ράτκο Ντόστανιτς απολύθηκε από τον πάγκο της Λάρισας, λόγω διαφωνίας με τον Αλέξη Κούγια, μετά από τρείς αγώνες στην νέα του θητεία.

Συνθέσεις :

Λάρισα (Ράτκο Ντόστανιτς) : Μπόζοβιτς, Μασούρας, Γκόλιας, Ζίζιτς, Γουάλας (53' Ρέντζας), Φατιόν (83' Μλαντένοβιτς), Μιλοσάβλιεβιτς, Ντέλετιτς, Περόνε, Ναζλίδης, Κρίζμαν

Κέρκυρα (Γιάννης Μαντζουράκης) : Γιαννακόπουλος, Αντέτζο, Λέκοβιτς, Αρτυματάς, Κρητικός, Ζορμπάς (74' Γκράσι), Παμλίδης (88' Mυτίδης), Σπίνουλας, Ρόλε (92' Iνάσιο), Επστάιν, Γρομητσάρης

Σκόρερ : -

Γήπεδο : AEL FC ARENA

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 2-2

Τρομερό παιχνίδι στη Νέα Σμύρνη, με την αναμέτρηση μεταξύ Πανιωνίου και Ατρομήτου να λήγει 2-2. Το πρώτο ημίχρονο κύλισε ήρεμα, καθώς οι ομάδες έπαιζαν συντηρητικά και πρόσεχαν ιδιαίτερα τις άμυνες τους. Στο δεύτερο όμως οι συγκινήσεις δεν έλειψαν, καθώς στο 48' ο Σαββίδης έδωσε στον Σπιριντόνοβιτς, με τον επιθετικό των γηπεδούχων να νικάει τον Γιαννιώτη και να γράφει το 1-0. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Βλάχος έκανε μια ωραία κούρσα, έβγαλε ιδανική σέντρα για τον Σπιριντόνοβιτς, ο οποίος έκανε δύο τα τέρματα του Πανιωνίου μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση, αφού μετά από κόρνερ του Γιαννούλη, ο νεαρός Κωτσόπουλος μείωσε με το παρθενικό του τέρμα. Οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλες ευκαιρίες για να πάρουν μεγαλύτερο προβάδισμα, και αυτό το πλήρωσαν στις καθυστερήσεις, όταν ο Ντιγκινί απέφυγε τον Σαραμαντά και σέντραρε για τον Ουάρντα, με τον Αιγύπτιο να ισοφαρίζει για την ομάδα του Περιστερίου.

Συνθέσεις :

Πανιώνιος (Μιχάλης Γρηγορίου) : Κότνικ, Σαραμαντάς (80΄ Μπραχίμι), Σταυρόπουλος, Μπανανά, Βλάχος, Κόρμπος, Σιώπης, Μασούρας, Σαββίδης (69΄ Παπαγεωργίου), Σπιριντόνοβιτς, Ντουρμισαϊ (60΄ Νίλσεν)

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι) : Γιαννιώτης, Γιαννούλης, Ρισβάνης, Καρασαλίδης, Κιβρακίδης (63΄Σάκιτς),  Μπουσούλατζιτς, Μάντσον, Ουάρντα, Ούμπιδες (59΄ Ντιγκινί), Μπρούνο, Ντάουντα (59΄ Κωτσόπουλος)

Σκόρερ : 48', 59' Σπιριντόνοβιτς - 64' Κωτσόπουλος, 90'+3' Ουάρντα

Γήπεδο : Νέας Σμύρνης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 1-1

Ισόπαλο έληξε στη Λεωφόρο το παιχνίδι ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Αστέρα Τρίπολης, με το 1-1 να είναι δίκαιο σύμφωνα με την εικόνα του αγώνα. Στο πρώτο ημίχρονο η μοναδική καλή φάση ανήκε στον Τόνσο του Αστέρα, του οποίου η προσπάθεια κατέληξε στο δοκάρι του Διούδη. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν μπροστά στο σκορ, όταν ο Γιαννούλης έκανε την σέντρα, και ο Μιχάλης Μανιάς με ωραία κεφαλιά νίκησε τον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού. Λίγα λεπτά πριν τη λήξη, ο Μουνιέ έδωσε στον Λουντ, και ο Φινλανδός πέτυχε ένα από τα ωραιότερα γκολ της χρονιάς, "αδειάζοντας" με περίτεχνη ενέργεια δύο παίκτες του Αστέρα, και τινάζοντας στη συνέχεια τα δίχτυα του Αθανασιάδη.

Συνθέσεις :

Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης) : Διούδης, Γιόχανσον, Αυλωνίτης, Κουρμπέλης, Ινσούα, Κουλιμπαλί (71’ Μολίνς), Τζανδάρης (81’ Μπουζούκης), Λουντ, Χατζηγιοβάνης (62’ Κολοβέτσιος), Μουνιέ, Δώνης

Αστέρας Τρίπολης (Σάββας Παντελίδης) : Αθανασιάδης, Κότσιρας, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Τσιλιανίδης (56’ Καλτσάς), Τόνσο, Κυριακόπουλος (67’ Ντούντου), Μανιάς (85’ Δουβίκας)

Σκόρερ : 87' Λούντ - 69' Μανιάς

Γήπεδο : Λεωφόρος

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-4

Εύκολη ήταν η αποστολή του Ολυμπιακού στα Χανιά, οπού επικράτησε του τοπικού Πλατανιά με 0-4.  Το σκορ άνοιξε ο Ρομαό στο 14ο λεπτό, με προβολή μετά από σέντρα του Κούτρη, ενώ λίγα λεπτά μετά ο Μάριν ανενόχλητος διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Κέβιν Μιραλάς έβαλε το πρώτο του τέρμα με τη φανέλα του Ολυμπιακού με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, με τον Σισέ να γράφει το τελικό σκορ στο 58'.

Συνθέσεις :

Πλατανιάς (Γιάννης Χατζηνικολάου) : Κλιάιτς, Νίλι, Καρυπίδης, Στάμου (46' Πατράλης), Ντικαμονά, Ουές, Δημούτσος (46' Κοροβέσης), Μάλσα, Πλιάτσικας (71' Παπανικολάου), Ενσικουλού, Κασάλιτσα

Ολυμπιακός (Όσκαρ Γκαρθία) : Προτό, Ομάρ, Μποτία, Σισέ, Κούτρης, Ρομαό, Μαρτίνς (66' Ζιλέ), Φορτούνης (62' Σεμπά), Μάριν, Μιραλάς (75' Τζούρτζεβιτς), Ανσαριφάρντ

Σκόρερ : 14' Ρομαό, 24' Μάριν, 34' (π.) Μιραλάς, 58' Σισέ

Γήπεδο : Περιβολίων

ΞΑΝΘΗ - ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 1-0

Νίκη που την έφερε μόνη της στην πέμπτη θέση πέτυχε η Ξάνθη, επικρατώντας του Παναιτωλικού με 1-0. Το γκολ που έκρινε τον αγώνα πέτυχε στο πρώτο ημίχρονο ο Κάστρο, αξιοποιώντας την ωραία εκτέλεση φάουλ του Τριάδη. Το παιχνίδι στη συνέχεια δεν είχε πολλές φάσεις, με τον Παναιτωλικό να δείχνει ότι δεν είχε όρεξη να ρισκάρει παραπάνω, και την Ξάνθη να αρκείται στο γκολ που της έδωσε την νίκη.

Συνθέσεις :

Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς) : Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Φλίσκας, Σβάρνας, Σιλά, Μεχία, Ντε Λούκας (78' Καμαρά), Ντουρίτσκοβιτς (58' Λουσέρο), Μπρίτο (74' Γέντρισεκ), Τριάδης, Κάστρο

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας) : Κυριακίδης, Μιχάι, Σοάρες Άργκους, Μαρινάκης, Τσοκάνης (73' Γιαννιώτης), Μπεχαράνο (79' Γουίλιαν Μπαρμπόσα), Μοράρ, Χόρχε Ντίας, Φάρλεϊ Ρόσα, Ιταμπέλ (46' Κλέσιο), Μάρκος Πάουλο

Σκόρερ : 23' Κάστρο

Γήπεδο : XANTHI ARENA

ΠΑΟΚ - ΑΕΚ (Διεκόπη)

Εικόνες άλλης εποχής εκτυλίχθηκαν χτες στην Τούμπα, με το παιχνίδι μεταξύ του ΠΑΟΚ και της ΑΕΚ να διακόπτεται λόγω εισβολής του μεγαλομετόχου των "ασπρόμαυρων", Ιβάν Σαββίδη στον αγωνιστικό χώρο. Ο Ρωσο-Πόντιος επιχειρηματίας επιτέθηκε στον διαιτητή Κομίνη και σε ανθρώπους των "κιτρινόμαυρων", λόγω της επιλογής του πρώτου να ακυρώσει το γκολ του Βαρέλα ως οφσάϊντ, με τον Κομίνη να πηγαίνει μέσα στα αποδυτήρια και τους φιλοξενούμενους να ακολουθούν. Με φωτογραφίες που σοκάρουν, ο Σαββίδης οπλοφορούσε σε κοινή θέα, με την τιμωρία να αναμένεται βαριά, και το πρωτάθλημα να έχει ήδη διακοπεί επ'αόριστον...

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΕΝΑ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Ανεβλήθη)