Κυριακή 5 Ιανουαρίου 2020

Τα ποδαρικά του ΠΑΣ Λαμία

Ώρα...ποδαρικού στο 2020 για την Λαμία με τους κυανόλευκους να αντιμετωπίζουν τον Πανιώνιο στη πρώτη "μάχη" για το νέο έτος. Τι κάνει τα τελευταία χρόνια η ομάδα μας;

Η αρχή του 2020 θα βρει τον ΠΑΣ Λαμία να παίζει εκτός έδρας με τον Πανιώνιο, θέλοντας να κάνει ένα «ποδαρικό» με το δεξί!

Βέβαια η προϊστορία για τα πρώτα παιχνίδια της χρονιάς της Λαμίας , δεν είναι με το μέρος της αφού από το 2015 έως και το 2019 η Λαμία μετράει 3 ήττες και 2 νίκες στους αγώνες της στην αρχή της σεζόν!

Την πρώτη της σεζόν στο πρωτάθλημα της Football League η Λαμία έκανε ποδαρικό στο 2015 με εντός έδρας νίκη στις 4 Ιανουαρίου με 2-1 επί του Αιγινιακού χάρη σε δύο γκολ του Αντόνι Φατιόν στο 1΄και του Μάριο Γκούρμα στο 44. Η φιλοξενούμενη ομάδα το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 2-1 με τον Κυνηγόπουλο.

Πατήστε εδώ για να θυμηθείτε το MATCH REPORT του Lamiaragate3.gr

Το 2016 δεν μπήκε με τον καλύτερο τρόπο για την ομάδα μας η οποία στις 10 Ιανουαρίου φιλοξενήθηκε από την Ζάκυνθο και γνώρισε την ήττα με σκορ 3-0 χάρη σε γκολ των Β
οσνακίδη και Ζαουάντ Ζαϊρί (2)!
Με ήττα είχε ξεκινήσει και το 2017 η Λαμία, με την ομάδα του Μπάμπη Τεννέ να ταξιδεύει στο Αίγιο για να αντιμετωπίσει τον τοπικό Αιγινιακό, επιστρέφοντας με ήττα με 1-0 χάρη σε γκολ του Ηλία Τσιλιγκίρη στο 59ο λεπτό της συνάντησης. Μάλιστα το παιχνίδι εκείνο έχει μείνει στην ιστορία για τον πολύ βαρύ αγωνιστικό χώρο αλλά και το δυναμικό παρόν των φίλων της Λαμίας...

Και το 2018 είχε ξεκινήσει στραβά για τη Λαμία και μάλιστα αυτή τη φορά οι κυανόλευκοι γνώρισαν εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Ξάνθη
Στο 34ο λεπτό του αγώνα, ο Αλφρέντο Μεχία εκτέλεσε το φάουλ της ομάδας του, απευθείας κερδίζοντας τον Μελίσσα για το τελικό 0-1.

Kαι φτάνουμε στο περσινό ποδαρικό της Λαμίας, το οποίο ήταν σε παιχνίδι Κυπέλλου με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό στη φάση των "16". Εκεί οι κυανόλευκοι του Μάκη Χάβου πέτυχαν μια σπουδαία νίκη  με 1-0 χάρη σε γκολ του Χερόνιμο Μπαράλες από την άσπρη βούλα κάνοντας βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση και επαναφέροντας την ομάδα στα επιτυχή αποτελέσματα όσον αφορά τα "ποδαρικά"....